Skip to main content

Research & Professional Development (R&PD)

Charge

Membership shall be appointed by the Chair, and shall include the LAUC-SD representative to the statewide Research and Professional Development Committee.

The committee shall monitor and recommend to Library Administration disbursement of all funds made available to the committee for research and development.

The committee shall serve as the review body for all research proposals submitted by LAUC-SD members for local and statewide funding.

The committee shall prepare an annual series of programs relating to research needs and professional development of the LAUC-SD membership.

R&PD Research & Presentation/Poster Grants

Guidelines for funding and details about previously funded research projects.

Research and Presentation/Poster Grants

Annual Reports

2021-22 | 2020-212019-20 | 2018-19 | 2017-18 | 2016-172015-16 | 2014-15 | 2013-14 | 2012-13 | 2011-122010-11 | 2009-10 | 2008-09 | 2007-08 | 2006-07 | 2005-06 | 2004-05 | 2003-04 | 2002-03

Committee Members 2021-2022

committee roster
Librarian Term
Sibyl Schaefer 2021-2022 Chair
2020-2021 Member
Crystal Goldman 2020-2022
SuHui Ho 2020-2022
Aislinn Sotelo 2021-2023

Committee Members 2020-2021

committee roster
Librarian Term
Reid Otsuji 2020-2021 Chair
2019-2020 Member
Jeff Loo 2019-2021
Mary Linn Bergstrom 2019-2021 Statewide Representative
Korey Brunetti 2020-2021
Crystal Goldman 2020-2022
Suhui Ho 2020-2022
Sibyl Schaefer 2020-2022

Committee Members 2019-2020

committee roster
Librarian Term
Amy Work 2019-2020 Chair
2018-2019 Member
Xi Chen 2018-2020
Rebecca Culbertson 2018-2020
Stephanie Labou 2018-2020
Kelly Smith 2018-2020
Mary Linn Bergstrom 2018-2020 Statewide Representative
Jeff Loo 2019-2021
Reid Otsuji 2019-2021

Committee Members 2018-2019

committee roster
Librarian Term
Elizabeth Miraglia 2018-2019 Chair
2017-2018 Member
Xi Chen 2018-2020
Rebecca Culbertson 2018-2020
Stephanie Labou 2018-2020
Sibyl Schaefer 2017-2019
Kelly Smith 2018-2020
Amy Work 2018-2020
Mary Linn Bergstrom 2018-2020
Penny Coppernoll-Blach 2016-2019 Statewide Representative

Committee Members 2016-2017

 

committee roster
Librarian Term
Tamara Rhodes 2016-2017 Chair
2015-2016 Member
Jin Moon 2015-2017
Laurel Dougherty 2015-2017
Mike Smith 2015-2017
Teri Vogel 2015-2017
Sarah Buck Kachaluba 2016-2028
Penny Coppernoll-Blach 2016-2018
Deborah Kegel 2016-2018
Annelise Sklar 2016-2018
Duffy Tweedy 2016-2018
Crystal Goldman 2015-2017 Statewide Representative, ex officio, 

Committee Members 2015-2016

committee roster
Librarian Term
SuHui Ho 2014-2016 Co-chair
Marlayna Christensen 2014-2016 Co-chair
Crystal Goldman 2014-2016 Statewide Representative
Ryan Johnson 2014-2016
Jin Moon 2015-2017
Laurel Dougherty 2015-2017
Tamara Rhodes 2015-2017
Mike Smith 2015-2017
Teri Vogel 2015-2017

Committee Members 2014-2015

committee roster
Librarian Term
SuHui Ho 2014-2016 Co-chair
Marlayna Christensen 2014-2016 Co-chair
Cristela Garcia-Spitz 2013-2015
Crystal Goldman 2014-2016
Ryan Johnson 2014-2016
Rob Melton 2013-2015
Shi Deng 2013-2015 Statewide Representative 

Committee Members 2013-2014

committee roster
Librarian Term
Mary Linn Bergstrom 2013-2014 Chair
2012-2013 Member
Kathy Creely 2012-2014
Shi Deng 2013-2015 Statewide Representative
Cristela Garcia-Spitz 2013-2015
Rob Belton 2013-2015
Alice Perez 2012-1014
Aislinn Sotelo 2013-2015

Committee Members 2012-2013

committee roster
Librarian Term
Shi Deng 2012-2013 Co-chair
2011-2012 Member
Roger Smith, Co-chair 2012-2013 Co-chair
2011-2012 Member
Mary Linn Bergstrom 2012-2014
Kathy Creely 2012-2014
Alice Perez 2012-2014
Susan Shepherd 2011-2013
Duffy Tweedy 2011-2013 Statewide Representative 

Committee Members 2011-2012

committee roster
Librarian Term
Penny Coppernoll-Blach 2012-2012 Chair
2010-2011 Member
Alanna Aiko Moore 2010-2012
Duffy Tweedy 2010-2012 Statewide Representative
Shi Deng 2011-2013
Susan Shepard 2011-2013
Roger Smith 2011-2013

Committee Members 2010-2011

committee roster
Librarian Term
Dominique Turnbow 2010-2011 Chair
2009-2010 Member
Karen Heskett 2009-2011
Mary Wickline 2009-2011
Patrick McCarthy 2008-2011 Statewide Representative
Annelise Sklar 2009-2011
Penny Coopernoll-Blach 2010-2012
Alanna Moore 2010-2012
Duffy Tweedy 2010-2012

Committee Members 2009-2010

committee roster
Librarian Term
Susan Shepard 2009-2010 Chair
2008-2009 Co-chair
Karen Heskett 2009-2011
Mary Wickline 2009-2011
Patrick McCarthy 2008-2010 Statewide Representative
Annelise Sklar 2009-2011
Dominique Turnbow 2009-2011

Committee Members 2008-2009

committee roster
Librarian Term
Susan Shepard 2008-2009 Co-chair
Dan Suchy 2008-2009 Co-chair
2007-2008 Member
Victoria Chu 2007-2009
Kari Lucas 2007-2009
SuHui Ho 2007-2009
Patrick McCarthy 2008-2010

Committee Members 2007-2008

committee roster
Librarian Term
Ardys Kozbial 2006-2008 Co-chair
Alice Perez 2006-2008
Victoria Chu 2007-2009
Holly Eggleston 2007-2009
Kari Lucas 2007-2009
SuHui Ho 2007-2009 Statewide Representative
Dan Suchy 2007-2009

Committee Members 2006-2007

committee roster
Librarian Term
Harold Colson 2006-2007 Co-chair
2005-2006 Member
Jeff Williams 2005-2007 Co-chair
2005-2006 Member
SuHui Ho 2007-2009
Ardys Kozabial 2007-2009
R.Arvid Nelson 2005-2007
Alice Perez 2007-2009
Adolfo Tarango 2005-2007 Statewide Representative

Committee Members 2005-2006

committee roster
Librarian Term
Tony Harvell 2003-2005 Co-chair
2003-2004 Member
Marlo Young 2003-2005 Co-chair
2003-2004 Member
Harold Colson 2005-2007
R. Arvid Nelson 2005-2007
Adolfo Tarango 2005-2007 Statewide Representative
Jeff Willimas 2005-2007

Committee Members 2004-2005

committee roster
Librarian Term
Jim Cheng 2004-2005 Chair
2003-2004 Member
Lynda Claassen 2003-2005
Penny Coppernoll-Blach, Co-chair 2002-2005 Statewide Representative
Tony Harvell 2003-2005
Sue McGuiness 2002-2005
Marlo Young 2003-2005

Committee Members 2003-2004

committee roster
Librarian Term
Penny Coppernoll-Blach 2003-2004 Co-Chair, Statewide Representative
2002-2003 Co-chair
Sue McGuiness 2002-2004 Co-chair
2004-2005 Member
Jim Cheng 2003-2005
Lynda Claassen 2003-2005
Rob Melton 2001-2004

Committee Members 2002-2003

committee roster
Librarian Term
Penny Coppernoll-Blach 2002-2004 Co-chair
Sue McGuiness 2002-2005 Co-chair
2004-2005 Member
Anna Gold 2001-2003
Karrie Peterson 2002-2003
Rob Melton 2001-2004 Statewide Representative

Committee Members 2001-2002

committee roster
Librarian Term
Mary Linn Bergstrom 2000-2002 Chair
Anna Gold 2001-2003
Rob Melton 2001-2004

Committee Members 2000-2001

committee roster
Librarian Term
Mary Linn Bergstrom 2000-2002
Karen Cargille 1999-2001
Lynda Claassen 1997-2001
Jim Church 1999-2001
Karen Lindvall-Larson 1999-2001

Committee Members 1999-2000

committee roster
Librarian Term
Lynda Claassen 1997-2001
Jim Church 1999-2001
Karen Lindvall-Larson 1999-2001
Nancy Stinson 1998-2000
Christy Hightower 1998-2000
Joanne Donovan 1998-2000
Susan Jurist 1998-2000

Committee Members 1998-1999

committee roster
Librarian Term
Lynda Claassen 1997-2001
Jenny Reiswig 1997-1999
Victoria Williamson 1997-1999
Christy Hightower 1998-2000
Joanne Donovan 1998-2000
Susan Jurist 1998-2000

Committee Members 1997-1998

committee roster
Librarian Term
Victoria Williamson 1997-1999
Jenny Reiswig 1997-1999
Lynda Claassen 1997-1999
Susan Berteaux 1996-1998
Kathy Creely 1996-1998
Becky Culbertson 1996-1998
Doug Stewart 1996-1998

Committee Members 1996-1997

committee roster
Librarian Term
Alice Perez 1995-1997 Chair
Duffy Tweedy 1995-1997
Susan Berteaux 1996-1998
Kathy Creely 1996-1998
Kari Lucas 1996
Doug Steward 1996-1998

Other LAUC Committees

CAPA   Diversity & Inclusion   Mentoring Committee